KLIMATYZACJA

Klimatyzacja to najprostszy i najszybszy sposób utrzymania oczekiwanych parametrów wilgotnościowo – temperaturowych w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych, laboratoryjnych a także wielu innych. Klimatyzacja to inaczej pompa ciepła powietrze powietrze – najczęściej spotykana, która podobnie jak lodówka składa się ze sprężarki, zaworu rozprężnego, wymiennika lub wymienników ciepła i wentylatorów.

Działanie klimatyzacji opiera się na czynniku, który znajduje się w obiegu klimatyzacji. Schłodzenie powietrza, ale dzisiaj również i ogrzanie umożliwia obieg między skraplaczem a a parownikiem, gdzie w zależności od funkcji klimatyzator pozbywa się ciepła lub zimna. Najczęstszymi obecnie używanymi czynnikami są R410A (czyli mieszanina czynnika R32 i R125) i coraz bardziej pospolity R32.

Przy podejmowaniu decyzji o założeniu klimatyzacji w domu oprócz komfortu istotnym argumentem są również koszty. Po pierwsze jest to koszt samego montażu, czyli w zależności gdzie Państwo chcą zainstalować klimatyzator należy wziąć pod uwagę trudność instalacji tj.przewiertów, montażu agregatu zewnętrznego jak i rodzaju oraz miejsca instalacji jednostek wewnętrznych. Do tego należy wziąć pod uwagę długość instalacji, czyli odległości między agregatem zewnętrznym a jednostkami wewnętrznymi.

 

S.E.E.R., czyli sezonowa efektywność chłodzenia i S.C.O.P. – sezonowa efektywność grzania to współczynniki, które im wyższe tym bardziej sprzyjają naszym oszczędnościom. Przy wyborze należy porównać te parametry, gdyż oprócz klasy energetycznej one zapewnią nam oszczędności w użytkowaniu.

Oczywiście należy pamiętać o wyborze jednostki, tutaj tanie klimatyzatory mają zazwyczaj niższą klasę energetyczną od jednostek droższych, podobnie jest z markami – te tańsze stosują tańsze rozwiązania, które dają efekt w przyszłości przy użytkowaniu urządzenia.

Klimatyzacja 03